Місця Маршрут Україна

Півострів Трахтемирів та його таємниці

Сьогодні розповідаємо про пішохідну подорож на півострів Трахтемирів в Черкаській області та як побачити заповідну природу вздовж берегів Дніпра, масштабну покинуту гідро-акумулюючу електростанцію, колишній піонерський табір «Салют», цвинтар козацької доби,  дерево-тризуб, познайомитися із колекціонером-відлюдником і, якщо пощастить, потрапити у його хату-музей.

Маршрут походу. Виїжджаємо із Києва на Південь області. Пропонуємо по-дорозі через 50 км зупинитися в с. Витачів (Обухівський район), найкраще сюди приїхати на сході сонця, щоб побачити ранкові краєвиди із високих берегів Дніпра на острови, стару дерев’яну каплицю, млин, хату під солом’яною стріхою. Міні музей, але все дуже природно, ніби ось-ось вийдуть селяни на ранкову роботу. Ця місцевість називається урочище Городище, має оглядовий майданчик, трохи далі – дерев’яні столи та лавки, де ми комфортно поснідати на природі. Поблизу села виявлено поселення доби бронзи, могильник скіфських часів.

Далі їдемо (ми добиралися машиною) через с. Великий Букрин до шлагбауму, який стоїть на вході до Державного історико-культурного заповідника «Трахтемирів». Донедавна вхід на територію був закритий через мисливський будинок колишніх можновладців, люди виселені. Зараз усе визнано власністю народу, тому з’явилася можливість подивитися цікаву місцевість. На півострові є дороги, але пересуватися тут треба пішки. Також, це хороше місце для велосипедних мандрівок, добираються сюди на електричці до станції Миронівка, а далі вздовж річки Росава до Трахтемирова

Trident, cross shape tree without leafs on blue river background in the morning and early spring

Trident, cross shape tree without leafs on blue river background in the morning and early spring

Перше, що бачимо – це згорілий маєток, акуратні доріжки із бруківки, дерев’яний оглядовий майданчик на кручі та дерево у формі хреста, чи тризуба. У лісі є німецькі окопи, занедбане козацьке кладовище.

Якщо йти далі, то з’являються покинуті хати і декілька житлових будинків.

DSC_4741

Покинутий дитячий табір у заростях чимось нагадує чорнобильський безлюдний ландшафт, із законсервованими настінними малюнками радянських часів. Дерева тісно оточують довгі корпуси табору.

Трохи далі важко не помітити глиняну хату із щитом на стінах. Тут живе місцева знаменитість – відлюдник Олег Григорович («Скіф»), його садиба – це музей козацької зброї.

DSC_4702

Він відкритий до спілкування, може розказати про історію, побут, природу, якщо має вільну хвилинку. До нього часто приходять із хлібом та продуктами першої необхідності, проте ми побачили, що всього у нього є вдосталь.

DSC_4703

Другий день походу варто починати на іншому кінці півострова зі сторони с. Григорівка, там можна влаштувати ночівлю в наметах. Дорога впирається у здоровенну бетоновану площу. Тут знаходиться недобудована Канівська ГАЕС (праворуч від площі, якщо дивитися на Дніпро). Це ландшафти постапокаліптичних фільмів із довгими бетонованими тунелями, недобудованими адміністративними будівлями, які молодь освоює для графіті та тусовок. Є виходи до Дніпра, все оточене лісом.

В іншу сторону від площі за 1,5 км є мальовниче штучне озеро, яке мало слугувати для перекачки води у верхнє озеро. Сюди варто іти пішки.

Транспорт. Маршрут краще спланувати на 2-3 дні із ночівлею у наметах. Їхати можна маршрутками із автостанції «Видубичі», або дещо зручніше автомобілем:  Київ – с. Витачів – с. Великий Букрин – Трахтемирів – с. Григорівка. Довжина маршруту 125 км в одну сторону. Місцеві дорогі погані. Пішохідна частина близько 15 км (по півострову) і 30 км (від зупинок громадського транспорту до заповідника і по півострову). Варто мати із собою карти, або GPS.

Інфраструктура. У селах є магазини, тобто можна придбати необхідні продукти, дороги ґрунтові та бетоновані, досить погані. Природа чиста, влітку можна купатися, влаштовувати пікнік.

Про автора

Нінель

Нінель

Творець яскравих фотоспогадів, тревелблогер