Індія Культура

Дивовижні металеві дзеркала із Аранмула

Нінель
Written by Нінель
Дзеркала, що зроблені абсолютно без скла, а лише зі секретного сплаву металів показують те, що є – без прикрас, спотворень і приносять удачу.

Ми збирали нашвидкоруч рюкзак і на знайомство із індійським селом, нічого особливо не очікуючи. В переписці декілька людей говорять, що знають цю місцевість, бо там роблять  металеві дзеркала. Донедавна я навіть не знала, що такі бувають. Ось вона – родзинка вихідних!

А тепер по порядку… Нам, можна сказати, пощастило зустрітися із майстрами, побачити їхню майстерню в суботній вечір, коли вже всі поспішали додому.

Aranmula-6397

Виробництво металевих дзеркал із бронзи, олова та міді відоме десь із 14 століття до нашої ери в Єгипті та Багдаді. Сплав металів полірували до блиску. Мистецтво перейняли в Індії, дзеркала стали дуже популярні через свою чіткість. Їх виготовляє лише декілька сімей ремісників у селі Аранмула, які сумлінно бережуть секрети виробництва.


Люди вірять, що метал – божественний елемент. Він має магічні властивості. Дзеркало є одним із восьми сприятливих предметів, який використовують в усіх індуїстських обрядах.

Aranmula-6393

Технологія виробництва прихована за легендами. Кажуть, що декілька століть тому один із священників храму Aranmula Parthasaradhy побачив, що корона храмового божества була зламана. Король закликав коваля та наказав зробити нову, ще кращу, корону за три дні. Той хвилювався, що немає достатньо матеріалів та часу. Він прийшов додому та поділився своїми переживаннями із дружиною. Вночі до них прийшла богиня і сказала пропорції для бронзового сплаву. Дружина попросила усіх жінок спільноти зібрати та продати золото, щоб купити достатньо міді та олова.

Корона, зроблена зі сплаву, стала витвором мистецтва. Вона сяяла, як срібло, виблискувала, як скло. ЇЇ зберігали в храмі Aranmula до 1946 року. Із такого ж сплаву стали робити місцеві дзеркала (Aranmula Kannadi). Його любили використовувати місцеві знатні жінки, згодом його популярність зменшилася, через дешеві скляні дзеркала.

Aranmula-6386

Ми побачили невеличке дзеркало із ручкою у кожному будинку, які відвідали. Всі господарі стверджували, що воно підтримує та оберігає сім’ю. Є спеціальні вимоги до його чищення. Неможна торкатися його пальцями та натирати в неправильному напрямку.

Дзеркало не спотворює зображення, бо немає скла, яке додатково заломлює промені та створює рефракцію.

Aranmula-6384

Aranmula-6392

Майстер Tampi (на першому фото) робить свою роботу уже 15 років. Взагалі всі тут дуже скромні. Він не багатослівний, радить спілкуватися із головним у їхній сім’ї.  В середньому вартість дзеркала від $100. Кажуть, на виготовлення одного невеликого дзеркала йде біля 5 годин. У суботу працювало шестеро чоловіків, бо замовлень зараз багато.

Зараз кожний виріб захищений голограмою та має зареєстрований товарний знак, щоб застрахувати покупця від дешевих підробок.

Aranmula-6401

Магазинчик біля дороги виглядає дуже скромно. Поруч невелика майстерня, стопки каміння, металевих заготовок, простий верстат, на стіні молитовний куточок.

Aranmula-6430

Aranmula-6404

Aranmula-6406

Ось так виглядає унікальне ремесло, яке не має аналогів у світі. Металеві дзеркала із Аранмула люблять в Індії. Їх дарують на різні свята та вірять, що вони приноситимуть удачу та оберігатимуть дім від усього злого.

Aranmula-6415

Tampi, Renjith, Prasad, Vyashak, Susheelan, Nithin – виготовляють металеві дзеркала в Аранмула

Якщо вам сподобалася стаття, то тисніть лайк і поділіться нею у соціальних мережах! 

Слідкуйте за оновленнями в фейсбук, вк, твітер.

Про автора

Нінель

Нінель

Творець яскравих фотоспогадів, тревелблогер

4 коментарі

  • Смотрю на эти зеркала, а в голове звучит фраза – “Свет мой, зеркальце, скажи, да всю правду доложи!” Комплимент мастерам, не правда ли? Ведь сказочно красиво. 😉

    • таке дзеркальце можна взяти у будь-яку поїздку і не боятися, що поб’ється.

      • так, але буде дуже прикро, якщо його десь у дорозі загубиш…бо воно таке незвичайне, гарне та дороге ))))))))