Європа Підготовка Самостійні подорожі

Особливості отримання культурної Шенгенської візи

Розповідаємо про досвід, вимоги, документи й інші передумови отримання культурної Шенгенської візи. Нам часто доводилося отримати безкоштовну довготривалу культурну візу з багаторазовим в’їздом, що дозволяє вільно мандрувати Європою, відвідувати різні події.

Кому видають культурну візу?

Цей тип візи передбачає культурні обміни, спортивні події, виступи, концерти, фестивалі. Її можуть отримати саме ті, хто займається творчою, або спортивною діяльністю в будь-якому віці. Успішний кандидат найчастіше є членом певної культурної, громадської чи спортивної організації. Я, скажімо, була головою київського фотоклубу «9×12». Ми співпрацюємо з польськими, чеськими, словацькими й білоруськими фотоклубами. Ці організації надсилали нам запрошення, де офіційно просили нас взяти участь у виставках, фотопленерах, обмінах. Сторона, що приймає, надсилає запрошення, де вказує список учасників. Якщо у запрошенні йдеться про один захід, то візу скоріше всього видадуть з одноразовим в’їздом. Якщо ж говоримо про довготривалу співпрацю, із визначеними заходами й термінами, то консульство видає візу на довгий період часу (рік, або два). Можна планувати співпрацю із різними організаціями і на одну подачу приносити запрошення від декількох потенційних партнерів. Мені таку візу видавали Польща, Чехія та Словаччина. Попередньо домовляємося із організацією-партнером про план заходів, щоб вона розписала їх на рік наперед, або й довше. Оригінал запрошення має надсилатися звичайною поштою у паперовому вигляді із печаткою, контактами організаторів, вказаною метою поїздки (культурні обміни), списком учасників, зазначеним місцем проживання. Така практика працює.

Щоб стати претендентом на культурну візу, потрібно вступити до культурної чи спортивної організації. Можна індивідуально подавати заявки на тренінги, майстер-класи, конкурси і в разі бажання їх відвідати необхідно просити організаторів про запрошення. Я так їздила у Литву на воркшоп із виготовлення фотофільмів. Запрошення було адресоване мені особисто від литовської ГО.

Things for travel on wooden table

 Де шукати міжнародного партнера для громадських організацій?

Якщо це зовсім нова організація, партнера за кордоном знайти може бути важко, але можливо. У Європі існує офіційне визначення informal non-government organization (неформальна недержавна організація) – незареєстрована організація, яка цілком імовірно може бути просто об’єднанням людей зі спільними інтересами. Для пошуку міжнародного партнера існує багато способів і спеціальних онлайн платформ. Наприклад, це можливо зробити через програму Youth in action («Молодь у дії»): проекти, що фінансуються Євросоюзом.  На сайті програми ви знайдете фільтр за напрямками діяльності організацій. Шукаєте, подаєте заявку й отримуєте партнера. Існують тренінги в різних містах із написання проектів. Помічників можна також знайти на міжнародному порталі Youth Networks або безпосередньо у Facebook, якщо ви знаєте конкретні дані потенційного партнера. Велика імовірність, що погодяться співпрацювати закордонні організації, якщо у вас є гарні ідеї.

Міжнародна співпраця нашого фотоклубу зароджувалася поступово. Ми розпочинали із внутрішніх зв’язків в Україні, а потім перейшли до міжнародних, через знайомства під час фестивалів і пленерів. На таких персональних контактах легше починається співпраця. Перевагою культурної візи є те, що можна їхати не лише на заходи із запрошення в одну країну, а будь-коли й будь-куди в межах Шенгенської зони».

 Які документи підготувати?

Найприємніший момент – те, що культурна віза безкоштовна незалежно від віку, у візових центрах сплачується лише візовий збір за обслуговування. У консульстві його платити не потрібно, хоча фінальне рішення завжди за консулом.

Окрім запрошення, вам потрібно мати підтвердження від місцевої організації про членство. Це простий внутрішній документ в довільній формі. У нас неформальна незареєстрована організація, але ми співпрацюємо з Національною спілкою фотохудожників України й іншими закладами. Відповідно ми звертаємося в ці організації, вони видають нам довідку, що такий фотоклуб дійсно функціонує.

pasport_visa

Також на культурну візу, як і на інші, потрібна довідка про навчання чи роботу. Вона свідчить про вашу прив’язаність до місця проживання та доходи. Із фінансової частини – довідка про зарплату або стипендію, а якщо такої немає, то виписка з банку про наявність коштів на рахунку достатніх на термін подорожі. Якщо в запрошенні є пункт про те, що вам забезпечують проживання, то не обов’язково мати бронювання з готелю чи інше підтвердження того, що вам є де зупинитися за кордоном. Також бажано мати квитки в обидві сторони. Чим більше документів із загального списку для Шенгенської візи ви подасте, тим менше запитань виникатиме при отриманні візи. Для кожної країни існує свій список документів, який ви знайдете на сайті консульства. У багатьох країн є електронна система реєстрації, бронювання дати. Інколи досить важко вклинитися графік і доводиться постійно сидіти на сайті і полювати на вільну дату, яка може з’явитися несподівано.

Будьте готові, що в консульстві можуть розпитувати про мету поїздки, до кого ви їдете, хто голова організації, що вас запрошує, про ваші плани й інше. Вам слід добре розуміти, куди ви їдете, що там робитимете і де будете мешкати».

Будемо раді відповісти на Ваші запитання в коментарях.

Про автора

Нінель

Нінель

Творець яскравих фотоспогадів, тревелблогер